Ugrás a tartalomra

Partimadár workshop a Grassland-HU integrált projekt keretében

Partimadár workshop a Grassland-HU integrált projekt keretében

2022. október 15-16-án a Grassland Life IP projekt (LIFE17 IPE/HU/000018) keretében Sándorfalván került sor arra a - fészkelő partimadarainkat fókuszba helyező - workshopra, amely az MME szervezésében lett megtartva.

 

Fajmegőrzési tervek a Grassland-HU tervek keretei között

Fajmegőrzési terv olyan – hazai vagy nemzetközi értékelés alapján – veszélyeztetett fajokra készül, amelyek megőrzése, természetvédelmi helyzetük javítása összehangolt, tervszerűen végrehajtott intézkedések megvalósítását igényli.

AZ MME egyik kiemelkedő szerepe a LIFE projektben, hogy három, kiemelkedően fontos veszélyeztetett partimadarunk fajmegőrzési tervét elkészítse.

A nagy goda, a piroslábú cankó és a bíbic európai állománya fokozatosan és drasztikusan csökken, amely csökkenést az utóbbi évek állandósulni látszó aszálya fokozza.

 

Piroslábú cankó a kisteleki Müller-széken (Fotó: Tokody Béla)

 

Szakmai workshop a fajmegőrzési terv érdekében

Annak érdekében, hogy a legfontosabb veszélyeztető tényezők és a javasolt intézkedési javaslatok a legalaposabban össze legyenek gyűjtve, a tudásanyag összeállításának egy szakmai jellegű találkozó keretei lettek meghatározva, ahol a madárfajok, illetve fajcsoportok szakértői moderátorok segítségével vezették át a releváns kérdéseken a résztvevőket.

A workshopon az MME és a Hortobágy Természetvédelmi Egyesület alkalmazottai és önkéntesei mellett részt vettek az Agrárminisztérium Természetmegőrzési Főosztályának szakemberei és három nemzeti park igazgatóságának munkatársai is.

 

A workshopot Halmos Gergő, az MME igazgatója nyitotta meg
(Fotó: Tokody Béla)

 

A workshop során a szakemberek csoportmunkában elemezték a három fajra vonatkozó fenyegetettségeket, és azokat priorizálva, megállapították azon cselekvési programpontokat, amelyek a fajmegőrzési terv alapjait képezik majd.

Csoportmunka (Fotó: Tokody Béla)

 

A résztvevők a workshop második napján kiértékelték a három fajra jellemző közös és eltérő hatásokat és meghatározták a három faj egységes szerkezetbe foglalandó fajmegőrzési terv kereteit.

 

Minden veszélyeztető tényezőt alaposan elemeztek a résztvevők (Fotó: Tokody Béla)

 

Az összegyűlt tudásanyag alapjait képezi a fajmegőrzési tervnek, amelynek elkészítése az MME projekt alkalmazottainak a feladata.

A három fajra vonatkozó összevont terv megírása és - részletes megvitatása utáni - elfogadása előreláthatóan 2023 nyarán fog bekövetkezni.

Szerző: Tokody Béla