Ugrás a tartalomra

Szlovéniából jelentjük

Szlovéniából jelentjük

A Grassland-HU LIFE integrált projekten dolgozó szakemberek szlovéniai tanulmányúton jártak a LIFE-IP NATURA.SI projekt meghívására, amelynek fókuszában a Natura 2000 területek kezelése áll. A négy napos látogatás során nagyon sok hasznos szakmai tapasztalattal lett gazdagabb a magyar delegáció.

Először a Goričko Tájvédelmi Parkba (Goričko Nature Park) látogattak el a résztvevők, ahol korábban a helyiek többnyire földművelésből, állattenyésztésből, gyümölcs- és szőlőtermesztésből éltek. A völgyekben, lejtős területeken szántókat, réteket és legelőket műveltek, a terjedelmesebb, meredekebb lejtőkön pedig gyümölcsösöket és szőlőültetvényeket telepítettek. Azokon a területeken, ahol a felszín nem tette lehetővé a megművelést, cserjések és erdők alakultak ki, a patakok mentén vizes élőhelyek jöttek létre. Ennek köszönhetően egy mozaikos táj alakult ki, ami ma változatos életteret biztosít az élőlények számára. Napjainkban a legfőbb problémát az jelenti, hogy a térségben megszűnt az állattartás és emiatt a hagyományosan legelőként és kaszálóként használt területeken megindult a természetes szukcesszió. Ami miatt félő, hogy azok teljesen beerdősülnek és eltűnhetnek az ott élő értékes fajok – vérfű hangyaboglárka (Phengaris teleius), nagy tűzlepke (Lycaena dispar), mocsári tarkalepke (Euphydryas aurinia), narancsszínű kéneslepke (Colias myrmidone), erdei pacsirta (Lullula arborea). A másik komoly problémát az inváziós fajok terjedése jelenti, például a magas aranyvesszőé (Solidago gigantea). A tájvédelmi park a Prekmurje régió, azaz a Muravidék része. A látogatás során a magyar delegáció betekintést nyert a szlovén Natura 2000 gyepterületek kezelési módjaiba, a természetvédelmi területek ellenőrzésének menedzsmentjébe, valamint a helyi szakemberek beszámoltak arról, hogy a gazdákkal hogyan tudnak együttműködni és a különböző gyepterületeken milyen eredményeket értek már el ennek köszönhetően.

Szakembereink ellátogattak a Szlovén Mezőgazdasági és Erdészeti Kamarába (Chamber of Agriculture and Forestry of Slovenia), ahol a szlovén és magyar kollégák a Natura 2000 gyepterületek megőrzéséről, a LIFE programok eredményeiről, valamint a szlovén mezőgazdasági tanácsadó szolgálatról és a Közös Agrárpolitika intézkedéseiről osztották meg egymással tapasztalataikat, ismereteiket.

A terepi programok sora a Draga völgyében folytatódott, ami a ljubljanai mocsarak déli peremén található. A völgyben hét mesterséges tó található, amelyeket a 18. században hoztak létre haltenyésztésre és téglagyári agyag kitermelésére. A tavak ma számos vízi és mocsári növény- és állatfajnak biztosítanak élőhelyet. A területhez kapcsolódóan a magyar szakemberek megismerhették a LIFE URCA PROEMYS projekt tevékenységét is. A projekt az őshonos mocsári teknős (Emys orbicularis) természetvédelmi helyzetének javítására jött létre Olaszországban és Szlovéniában. A projektben 55 olasz és szlovén Natura 2000 területen zajlanak beavatkozások. Ezeken a területeken élőhely-helyreállítási beavatkozásokat, újratelepítési akciókat, monitoring tevékenységeket, valamint a mocsári teknőst veszélyeztető inváziós fajok elleni védekezést folytatnak.

A tanulmányút érintette a Pivkai Időszakos Tavak Natúrparkot (The Seasonal Lakes of Pivka Nature Park) is, amely a biológiai sokféleségéről híres: a kutatók 182 növényfajt, 211 bogárfajt, 106 nappali lepkét és 133 madárfajt tartanak számon. A terület nagyragadozók számára is fontos életteret biztosít, így jelen van a barna medve (Ursus arctos), a farkas (Canis lupus) és a hiúz (Lynx lynx) is. A natúrpark érdekessége, hogy bőséges esőzések idején tavak jelennek meg a karsztmedencében, innen is ered a terület neve. A Pivka régióban 17 szezonális tó található, amelyek ilyen közelségben és ekkora számban egyedülállóak a világon. A natúrpark szakembereinek célja a kiterjedt kultúrtáj megőrzése, amelyet a nedves és száraz rétek, valamint a pivkai időszakos tavak és védett erdők megfelelő kezelésével valósítanak meg.

A delegáció ellátogatott a nagyragadozók bemutatására, valamint az ember és a nagyragadozók kapcsolatának javítására és az együttéléshez szükséges ismeretek átadására létrehozott Dina Pivka – Nagyragadozó Látogatóközpontba (Dina Pivka Large Carnivore Center), amely a Határokon átnyúló együttműködés és ökoszisztéma-szolgáltatások a nagyragadozó populációk hosszú távú megőrzése érdekében című Interreg projektből valósult meg. Az interaktív kiállítás betekintést nyújt a Dinári-Karszt régió (Szlovénia, Horvátország) nagyragadozóinak életébe, emellett átfogóan hívja fel a látogatók, a lakosok és a szakmai közönség figyelmét a nagyragadozók által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások megőrzésének fontosságára. A projektben dolgozók törekednek arra, hogy a központ hozzájáruljon a konfliktusok mérsékléséhez és a határon túli térségben élő nagyragadozó populációk állapotának javításához, ami egyben a projekt fő célkitűzése is. A delegáció Drskovče-ben, Juršče-ben és Klenik-ben helyi gazdálkodókkal találkozott , ahol eszmecserét folytattak a gazdálkodási módokról és a nagyragadozókkal való együttélésről.

A magyar szakemberek ellátogattak Volčeke-be, ahol LIFE-IP NATURA.SI projekt tevékenységével, eredményeivel ismerkedtek. A projekt fő célja a szlovéniai Natura 2000 kezelési program (2014-2020) végrehajtásának és a megcélzott élőhelytípusok és fajok természetvédelmi helyzetének javítása egy hosszú távú és inkluzív kezelési megközelítés kialakításával. Céljuk az együttműködés és a kommunikáció javítása a politikai döntéshozók, a földtulajdonosok, a kutatóintézetek és a nem kormányzati szervezetek között. A résztvevők tájékoztatást kaptak a helyi tanácsadó szolgálat működéséről, valamint a szlovén mezőgazdasági támogatási rendszerről.

Forrás: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság