Ugrás a tartalomra

Hírek

Alkalmazott és alkalmazkodó legelőhasználat

2025. január 8-án szervezi a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a Grassland-HU LIFE integrált projekttel összefüggésben előadássorozatának ötödik eseményét. A következő esemény előadója Dr. Kun Péter, a Húsmarhatartók Szövetkezetének vezető tisztségviselője lesz, aki az alkalmazott és alkalmazkodó legelőhasználatról beszél az érdeklődőknek.

Téli legeltetés gyakorlati tapasztalatok és szakmai tanulságok

Szerző: 2024. 12. 03.

2024. november 26-án rendezték meg a Téli legeltetés a gyepgazdálkodásban című szakmai programot, amelyet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Grassland-HU LIFE integrált projekt részeként valósított meg. Az esemény nemcsak elméleti ismereteket, hanem gyakorlati bemutatót is kínált a résztvevők számára, amelyre kifejezetten élénk volt az érdeklődés.

Igaz/hamis állítások a gazdálkodásban

2024. december 10-én szervezi a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a Grassland-HU LIFE integrált projekttel összefüggésben előadássorozatának harmadik eseményét. A következő esemény előadója Csúvár Zsolt agrárközgazdász lesz, aki a mezőgazdaság hazai kihívásairól és lehetőségeiről beszél az érdeklődőknek.

Alapkőletétel az épülő Schmidt Egon Madártani és Természetvédelmi Központban

Megkezdődött a Schmidt Egon Madártani és Természetvédelmi Központ építése. A központ Schmidt Egon Kossuth-díjas ornitológus, író, alapító tagunk és örökös tiszteletbeli elnökünk nevét fogja viselni, tisztelegve társadalmi és természettudományos munkássága előtt, gondozva és továbbvíve azt a tudást és természetszeretetet, amelyet örökül hagyva ránk ő is átadott írásaiban, műsoraiban és mindazoknak, akik személyesen ismerhették.

Téli legeltetés a gyepgazdálkodásban

Szerző: 2024. 11. 25.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a Grassland-HU LIFE integrált projekt partnereként örömmel hirdeti meg az első modellfarm látogatási programját, amely lehetőséget nyújt a gazdálkodóknak, hogy bepillantást nyerjenek a fenntartható gyepgazdálkodás gyakorlataiba.

Újabb gazdafórum Hortobágyon

2024. november 20-án szervezi a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a Grassland-HU LIFE integrált projekttel összefüggésben előadássorozatának második eseményét. A következő esemény előadója Dr. Pinke Zsolt, az ELTE Természettudományi Karának tudományos főmunkatársa.

Előadássorozat gazdálkodók részére

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a Grassland-HU LIFE integrált projekttel összefüggésben előadássorozatot indít. A nyolcrészes ismeretterjesztő sorozaton vezető szakértők osztják meg tudásukat a gazdálkodás különböző szegmenseit érintő természeti változásokról és a gazdálkodás legfrissebb trendjeiről és technikáiról.

Gyepek és hüllők a fókuszban

Szerző: 2024. 10. 11.

A forró júniusi kora délelőttön fülsiketítő a kabócák ezreinek szüntelen köszörülése. A Szársomlyó gerincének keskenyen kanyargó, köves ösvényén haladva már öt perc felfelé kapaszkodás után megjelennek rajtunk az első izzadságcseppek, s az utunkat kísérő alacsony virágos kőrisek között még árnyékban is fenyegetően ül meg a forróság.

Szlovéniából jelentjük

Szerző: 2024. 10. 09.

A Grassland-HU LIFE integrált projekten dolgozó szakemberek szlovéniai tanulmányúton jártak a LIFE-IP NATURA.SI projekt meghívására, amelynek fókuszában a Natura 2000 területek kezelése áll. A négy napos látogatás során nagyon sok hasznos szakmai tapasztalattal lett gazdagabb a magyar delegáció.

X. Magyar Tájökológiai Konferencia

Szerző: 2024. 09. 30.

2024. szeptember 5. és 6. között sikeresen lezajlott a X. Magyar Tájökológiai Konferencia, amelyet a MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének Természetvédelmi és Tájgazdálkodási Tanszéke rendezett, a Szent István Campuson, Gödöllőn. A rendezvényen projektpartnerünk a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai mutatták be az elért eredményeket.

Élőhelyvédelem a mezőgazdasági területeken

Az agrárterületek ökoszisztémáját, apróvadfajok és a beporzó rovarok állományát meghatározza a mezőgazdasági területek művelésének módja, amelyekre pedig döntő hatással vannak az agrártámogatási rendszerek. A Közös Agrárpolitika 2023-tól kezdődő költségvetési ciklusában számos előremutató, környezeti és élőhelyi szempontból egyaránt kedvező intézkedés válik elérhetővé a mezőgazdaság szereplői számára.

Sikerrel zárult az idei szőcei tábor

Szerző: 2024. 07. 30.

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Őrségi Nemzeti Park Igazgatósággal együttműködve a tavalyi évhez hasonlóan idén is megrendezte természetvédelmi önkéntes táborát a Szőcei lápréten. A láprét elhelyezkedése és talajtani adottságai nem teszik lehetővé a szokásos gépi kezelés minden elemét, ezért a kézi munkavégzés elengedhetetlen például a szénalehordás során, így megelőzve a talajfelszín és az értékes növényzet sérülését a nehézgépek okozta taposástól.

Mikor és hogyan kell kaszálni?

„Tikkasztó melegben, gyöngyöző homlokkal megáll a magyar kaszás, a kinek a világon sehol sincsen párja; előbb letörli homlokáról az izzadságot, aztán letűzi a kasza nyelét, kiveszi tokjából a fénkövet és elkezdi a fenést; erre a hangra mintha felelne, mintha versenyre kellne a surgyé madár; nagy buzgón hallatja buzgó énekét, míg a haris alig pár lépésnyire bujkál a magas fűben és folyton hallatja „kétkét—kés-kés”-szerű szavát."